Jeśli jesteś rodzicem, to fotelik samochodowy jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia Twojego auta. Wybór tego właściwego wymaga od Ciebie wiele uwagi – chodzi przecież o bezpieczeństwo najważniejszej osoby w Twoim życiu! To kwestia, która nie podlega żadnym kompromisom. Jednak wśród szerokiego asortymentu czasem trudno się odnaleźć. Jak wybrać najlepszy fotelik? Co musisz wziąć pod uwagę? Czytaj dalej i dowiedz się, jak ochronić swoje dziecko w podróży!

Foteliki samochodowe – co jest najważniejsze?

Foteliki samochodowe dobiera się na podstawie kilku czynników. Przede wszystkim muszą być dopasowane do Twojego dziecka i auta. Nie jest to proste zadanie, jednak to jedyna gwarancja bezpiecznej i bezstresowej podróży. W jaki sposób dopasować fotelik do dziecka? Najważniejszą wytyczną jest jego waga. W związku z tym wyróżnia się kilka grup fotelików:

– grupa 0 – 0-10 kg,

– grupa 0+ – 0-13 kg,

– grupa I – 9-18 kg,

– grupa II – 15-36 kg.

To podstawowe grupy, natomiast możesz spotkać też kilka grup pośrednich. Im węższe widełki wagowe, tym bezpieczniej dla malucha. Kluczową kwestią zapewnienia właściwej ochrony jest prawidłowy montaż fotelika, odpowiednio zapięta uprząż z pasami i systematyczne sprawdzanie, czy fotelik jest stabilnie osadzony w aucie.

Isofix czy pasy bezpieczeństwa?

Biorąc pod uwagę podział fotelików ze względu na sposób montażu, możemy wyróżnić ich dwa rodzaje – montowane za pomocą systemu Isofix i z pasami bezpieczeństwa. Przyjmuje się, że najbezpieczniejszy jest zintegrowany system Isofix. Składa się ze specjalnych uchwytów, które zazwyczaj są na wyposażeniu każdego nowszego samochodu. Wówczas do prawidłowego montażu niezbędna jest specjalna baza, na której w prosty sposób umieszcza się fotelik, niwelując ryzyko błędów, które mogą pojawić się podczas stosowania jedynie pasów bezpieczeństwa.

Starsze modele samochodów nie będą posiadały mocowań systemu Isofix. W związku z tym pozostaje wybranie fotelika, który zabezpiecza się pasami bezpieczeństwa. Ta opcja także może być bezpieczna! Wystarczy jedynie dopasować fotelik do auta i odpowiednio przypiąć go pasami według zaleceń z instrukcji producenta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Poza bezpieczeństwem Twojego malucha, ogromne znaczenie w podróży ma jego wygoda. Należy zatem wybierać foteliki samochodowe na podstawie anatomii dziecka. W związku z tym wybór powinien paść na wariant, który umożliwia regulację niektórych elementów – np. wysokości zagłówka i nachylenia oparcia. Fotelik musi być dopasowany w taki sposób, by w razie kolizji osłaniał ciało dziecka. Co więcej, możliwość regulacji będzie bardzo istotna, jeśli maluch zasypia w podróży – odchylenie oparcia umożliwi mu komfortowy sen.

W przypadku fotelików samochodowych niezwykle ważny jest ich renomowany producent – to gwarancja, że produkt został poddany surowym testom bezpieczeństwa. Szeroki wybór restrykcyjnie sprawdzonych fotelików znajdziesz w e-sklepie Eurowózki – jeśli nie wiesz, jak wybrać właściwy model, to wykwalifikowany personel tego miejsca z pewnością pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.