Będąc kierowcą samochodu trzeba zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Posiadanie niektórych z nich jest regulowane przez odpowiednie przepisy. Nie warto jednak skupiać się tylko na nich. Dobrze jest zaopatrzyć swój pojazd w kilka dodatkowych rzeczy, które w sytuacji awaryjnej pomogą usunąć usterkę lub poprawią komfort jazdy. Przyjrzeliśmy się temu, jakie elementy warto zabierać ze sobą w każdą trasę.

Obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu

Wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jakie jest obowiązkowe wyposażenie kierowanego przez niego auta. Często wymieniają oni sprzęty, które owszem są często przydatne, jednak ich wymóg posiadania nie jest prawnie uregulowany. W przepisach jest zapis o konieczności posiadania dwóch rzeczy:

  1. gaśnicy – musi posiadać znak homologacji oraz mieć aktualne badania techniczne,
  2. trójkąta ostrzegawczego – musi mieć odpowiednią wielkość i być opatrzony znakiem homologacji.

Za brak tych elementów grozi mandat karny w wysokości nawet 500 zł. Jeżeli więc nasza gaśnica straciła ważność, a trójkąt ostrzegawczy nie posiada odpowiedniego znaku, czym prędzej trzeba wymienić te rzeczy na nowe.

Nieobowiązkowe wyposażenie, które przyda się w razie awarii samochodu

Podróż samochodem wyposażonym jedynie w wyżej wymienione elementy byłaby jednak pewnym ryzykiem. Co więc jeszcze powinno się tam znaleźć? W przypadku wszelkich awarii, kiedy nasz pojazd jest unieruchomiony na poboczu, warto posiadać kamizelkę odblaskową. Pomimo tego, że nie ma wymogu jej posiadania, to w sytuacji, gdy wysiądziemy bez niej podczas postoju na drodze publicznej narażamy się na mandat.

Jeżeli postój ten spowodowany jest przebitą oponą, wówczas w naszym bagażniku, obok zapasowego koła, powinien znajdować się lewarek oraz odpowiednie klucze do odkręcania kół. Pomocne może okazać się również posiadanie pompki samochodowej, dzięki której z łatwością uzupełnimy brakujące powietrze. Brak tych elementów sprawi, że będziemy musieli dzwonić po pomoc drogową, co narazi nas na niepotrzebne koszty. Podobnie będzie w przypadku przepalonych żarówek. Jeżeli nie będziemy posiadać zapasowych, to dalsza podróż w nocy będzie niemożliwa. Przyda się również komplet nowych bezpieczników.

W okresie zimowym, oprócz odpowiednich opon, warto mieć również na wyposażeniu kable rozruchowe. Przy wysokich mrozach wiele akumulatorów ulega rozładowaniu i odpalenie samochodu jest wtedy niemożliwe. Posiadając odpowiedni sprzęt będziemy mogli go jednak szybko podładować, dzięki czemu będzie możliwe wyruszenie w trasę. Niezbędne w takich sytuacjach mogą okazać się również klucze nasadowe.

W sytuacji, gdy nasze auto zostanie unieruchomione i nie będzie zdatne do dalszej jazdy, wówczas niezbędne będzie jego odstawienie do mechanika. Przyda się wówczas odpowiednia linka holownicza. Musi być ona dostosowana do masy własnej pojazdu, gdyż inaczej może nam grozić jej urwanie.

Niezbędne wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo w czasie podróży

Kolejnym elementem, który jest nieobowiązkowy, ale przydaje się w wielu sytuacjach podczas podróży, jest apteczka. Warto ją mieć zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych, ponieważ na trasie często możemy mieć okazję do udzielenia pierwszej pomocy. Powinna być ona wyposażona w:

  • bandaże,
  • plastry,
  • opaskę uciskową,
  • środek dezynfekujący,
  • koc termoizolacyjny,
  • nożyczki,
  • rękawiczki ochronne.

Warto również posiadać w niej tabletki przeciwbólowe oraz inne niezbędne lekarstwa, które jesteśmy zmuszeni przyjmować, a których możemy zapomnieć wychodząc w pośpiechu z domu.