Planujesz wyjazd za granicę w celach czysto zarobkowych? A może… już znalazłeś interesującą cię ofertę pracy? To bez znaczenia! W dzisiejszym poradniku przedstawimy wam zalety pracy za granicą oraz podpowiemy, jak przygotować się do pierwszego wyjazdu. Jesteście ciekawi? Zostańcie w takim razie z nami!

Praca w Niemczech dla Polaków – czy warto?

Praca w Niemczech to coraz częściej wybierane zajęcie wśród naszego społeczeństwa. I choć wiele lat temu Polacy masowo wyjeżdżali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia, dziś zjawisko to jest wciąż zauważalne. Praca za granicą to dobre rozwiązanie dla osób pragnących podreperować swój budżet lub po prostu zdobyć cenne doświadczenie. Z roku na rok coraz więcej młodych osób decyduje się na wyjazd tuż po zakończeniu edukacji. Wyjazd do pracy wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami, ale też i korzyściami.

Nie podamy wam jednoznacznej odpowiedzi, czy rzeczywiście warto udać się za granicę do pracy… Niemniej w zależności od twoich umiejętności, znajomości języków obcych czy posiadanych predyspozycji istnieje spora szansa znalezienia ciekawej oferty. Wyjeżdżając za granicę, musimy jednak liczyć się, iż nie zawsze jest tak kolorowo, jak jest to niekiedy opisywane… Bariera językowa czy tęsknota za domem rodzinnym niekiedy utrudniają podjęcie ostatecznej decyzji, co doskonale rozumiemy.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest znalezienie odpowiadającej naszym potrzebom i oczekiwaniom oferty pracy. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w ciemno. Czy jest to dobre rozwiązanie? I tak, i nie! To już tak naprawdę zależy od punktu widzenia. Niemniej stanowczo tego odradzamy, gdyż może to wiązać się z koniecznością podjęcia pracy na czarno lub w najgorszym wypadku – nieznalezieniem pracy.

Wówczas możemy stracić nie tylko cenny czas, a także pieniądze! W przypadku ofert internetowych warto również sprawdzić ich rzetelność. O oszustwo w sieci wcale nie tak trudno… Radzimy bowiem zachować szczególną ostrożność i skorzystać z zaufanego źródła.

Jeżeli szukasz legalnego i stabilnego zatrudnienia w kategorii „praca w Niemczech dla Polaków opiekunka”, zajrzyj koniecznie tutaj – https://laxocare.pl/oferty/! Agencja pracy LAXO Care od wielu lat pomaga mniej bądź bardziej doświadczonym opiekunkom osób starszych w zdobyciu dobrze płatnej pracy. Na stronie znajdziesz oferty pracy w Niemczech, nowinki ze świata opiekunek, a także wskazówki, które mogą okazać się naprawdę pomocne.

Profesjonalne CV

Poszukiwania pracy niekiedy mogą wydać się żmudne i czasochłonne… Doskonale to rozumiemy! Aby jednak zwiększyć swoją szansę na zdobycie dobrej pracy, zwłaszcza jeżeli starasz się o zatrudnienie jako opiekunka osób starszych w Niemczech, profesjonalne CV to absolutna konieczność. W przypadku pracy dorywczej czy sezonowej oczywiście nie będzie ono wymagane. Niemniej warto zadbać o dobre przygotowanie!

Zakwaterowanie – to należy wiedzieć

Przed wyjazdem koniecznie znajdź zakwaterowanie! Dlaczego o tym wspominamy? Decydując się na samotny wyjazd do pracy za granicą, możesz napotkać wiele trudności związanych m.in. z procesem adaptacji już na miejscu. Warto wcześniej zrobić dokładne rozeznanie i znaleźć nocleg tymczasowy. Gdzie szukać zakwaterowania? Niektórzy pracodawcy oferują nie tylko dobrze płatną pracę, lecz także darmowe zakwaterowanie wraz z innymi pracownikami.

Jeżeli w twoim przypadku nie jest to możliwe, polecamy skorzystać z grup internetowych. Facebook jest bowiem doskonałym źródłem wiedzy. Znajdziesz tam tematyczne grupy Polaków przebywających na emigracji. Podpowiedzą ci, jak znaleźć atrakcyjne zakwaterowanie i na co zwrócić uwagę przy wynajmie. Jeśli natomiast istnieje możliwość skorzystania z pomocy bliskich mieszkających za granicą – będzie to doskonały wybór na start.

Dokumenty osobiste – co zabrać?

Bez względu na to, jaki środek transportu bierzesz pod uwagę – paszport i dowód osobisty to konieczność. Bez tego ani rusz! Dokumenty te będą przydatne nie tylko podczas przekraczania granicy, lecz także przy podpisywaniu umowy o zatrudnienie lub umowy o wynajem. Sprawdź wcześniej ważność dokumentów i w razie konieczności wyrób nowe. Tym sposobem unikniesz przykrej niespodzianki na miejscu. Warto również zadbać o pełen dostęp do opieki medycznej. Co możesz zrobić? Jeszcze zanim wyjedziesz za granicę, koniecznie wyrób kartę EKUZ w odpowiedniej placówce. Jest całkowicie bezpłatna, a jej wyrobienie zajmuje zaledwie kilka minut. Pamiętaj również o zaznajomieniu się z ogólnymi zasadami ubezpieczenia społecznego.

Znajomość języka obcego – czy to konieczne?

I tak, i nie! Wiele bowiem zależy od stanowiska, na które aplikujesz. Decydując się na wyjazd do pracy sezonowej, znajomość języka obcego nie będzie konieczna – ułatwi jednak odnalezienie się w obcym kraju. Nauka języka obcego z pewnością da ci lepszy start, a ty unikniesz niepotrzebnego stresu. Przed podjęciem zatrudnienia upewnij się także, jakie oczekiwania ma twój pracodawca względem ciebie.

Spakuj walizki…

… i ruszaj w drogę! Mamy świadomość, iż spakowanie najważniejszych rzeczy może stanowić spore wyzwanie. Co proponujemy? Stwórz listę rzeczy, które będą przydatne na miejscu i sprawdź tajniki pakowania walizki. Tym sposobem zaoszczędzisz sporo wolnego miejsca i z pewnością niczego nie zapomnisz. O ile istnieje taka możliwość, poproś bliskich o wysłanie pozostałych rzeczy pocztą. Obowiązujące ograniczenia wymiarów bagaży potrafią utrudnić nawet tak prostą rzecz!

To już koniec naszych wskazówek! Mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy wam podjęcie decyzji, a pracę za granicą znajdziecie bez większych trudności!