Sprawdzanie samochodu po numerze VIN jest konieczne, jeżeli chcemy mieć pewność, że posiadamy wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Niestety, nawet bardzo dokładne sprawdzenie samochodów podczas oględzin nie zastąpi wiedzy, która możemy uzyskać podczas sprawdzania numer VIN i jego późniejszego rozkodowania.

Dlaczego trzeba sprawdzać samochód po numerze VIN?

Wszystko wynika z tego, że wielu sprzedawców samochodów używanych nie mówi nam całej prawdy. Tyczy się to zwłaszcza samochodów do Polski sprowadzonych, które w ogłoszeniach prezentują się idealnie. Niestety, fakty są inne – samochody często mają ukryte problemy, o których nikt nas nie informuje. Poza problemami technicznymi do powszechnych problemów można zaliczyć również cofane liczniki, a także kolizje i wypadki, o których nikt nie wspomina. Dlatego właśnie sprawdzanie samochodu używanego, również pod kątem jego historii, jest takie ważne. Oczywiście podobne problemy tyczą się samochodów z polskiej dystrybucji, jak i również tych sprowadzonych, ale przebywających już jakiś czas w Polsce.

Kliknij i sprawdź numer VIN → https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html

Gdzie sprawdzić numer VIN auta i ile to kosztuje?

Na szczęście w sieci dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych portali, które możliwą sprawdzenie numer VIN danego samochodu oraz ich rozkodowanie. Należy zwracać jednak uwagę na cenę takich usług – okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach zupełnie za darmo otrzymamy to, za co w innych miejscach będziemy musieli zapłacić. Dlatego w pierwszej kolejności rekomenduje się sprawdzanie samochodów i ich numerów VIN na platformach, które przynajmniej część danych oferują za darmo. Jedną z nich jest Historiaszkod.pl, gdzie informacje o tym, czy samochód jest bezwypadkowy, czy też nie, dostaniemy zupełnie za darmo.

Dopiero w przypadku, gdy samochód będzie powypadkowy, a my pomimo tego o wypadku będziemy chcieli dowiedzieć się więcej, będziemy musieli dopłacić, by otrzymać dodatkowe, bardzo rozbudowane informacje. Taka opcja będzie idealna dla osób, które cały czas są poważnie danym samochodem zainteresowane, ale chcą jednak upewnić się, że delikatna stłuczka, o której wspomina właściciel, nie była bardzo poważnym wypadkiem, zakończonym niemal całkowitą szkodą danego samochodu.

Co jest potrzebne, aby sprawdzić numer VIN?

Aby sprawdzić numer VIN, w niektórych przypadkach potrzebny jest nam jedynie numer VIN. Wiele portali wymaga jednak dodatkowych danych, dlatego warto zebrać je już na początku – zaliczają się do nich data pierwszej rejestracji oraz obecne numery rejestracyjne samochodu. Obie dane pojawiają się w ogłoszeniach, jednak znacznie trudniej uzyskać datę pierwszej rejestracji – jest ona podawana jedynie od czasu do czasu, a same numery rejestracyjne często można po prostu odczytać z zamieszczonych zdjęć.

Jeżeli posiada się już te trzy dane, ma się pewność, że uda się uzyskać informacje na temat historii danego samochodu.

Kiedy sprawdzić numer VIN – przed czy po oględzinach?

Jeżeli nie chcemy niepotrzebnie wydawać pieniędzy, dobrą opcją jest sprawdzanie VIN przed oględzinami, jednak skupianie się wtedy jedynie na tych danych, które są darmowe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy już jesteśmy niemal pewni, że zakupem samochodu będziemy naprawdę zainteresowani – wtedy warto zdobyć dokładniejszy, płatny raport.

Jednak nawet darmowy raport daje nam bardzo wiele. Dzięki temu dowiemy się, czy samochód ma na swoim koncie jakieś wypadki, czy też nie. Jeżeli taka informacja nie pojawiła się w ogłoszeniu, będziemy mieli realną szansę dopytać sprzedającego na żywo, jak to z tymi wypadkami lub kolizjami było. Jest to również szansa na to, by sprawdzić, czy sprzedający jest prawdomówny – jeżeli będzie on cały czas informował nas, że na pewno żadnych wypadków i kolizji nie było, powinniśmy zacząć być podejrzliwi. Dodatkowo taka informacja sprawia, że należy bardziej skupić się na oględzinach samochodu, sprawdzić miernikiem lakieru, które elementy były naprawiane, szukać szpar między elementami samochodu – dzięki temu łatwiej będzie ocenić, czy naprawy były poważne, co wiąże się z tym, że i znaczne były same uszkodzenia danego samochodu.

Czy warto sprawdzać numer VIN auta?

Jak najbardziej tak. Zdobycie danych do sprawdzania często nie jest uciążliwe, samo rozkodowanie numeru VIN często jest darmowe, przynajmniej w przypadku podstawowych danych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by takie sprawdzanie wykonać – zwłaszcza że dzięki niemu może okazać się, że uratujemy się przed zakupem samochodu, który wymagałby od nas tylko dodatkowych inwestycji już na starcie.

Gdzie sprawdzić numer VIN samochodu?

To, że sprzedający poda nam numer VIN, nie znaczy, że jest to numer VIN danego samochodu. Może okazać się, że dotyczy on bliźniaczego modelu (ten sam rocznik, model, producent, kolor karoserii itd.) – niestety, takie oszusta zdarzają się na rynku samochodów używanych. Dlatego podczas oględzin warto samodzielnie sprawdzić, jak prezentuje się numer VIN samochodu, który oglądamy.

Najłatwiej będzie sprawdzić go w dowodzie rejestracyjnym, jednak numer VIN nabity jest również w kilku miejscach na nadwoziu. Niestety, poszczególni producenci nie muszą nabijać numeru VIN w konkretnych miejscach, dlatego przed oględzinami dobrze jest upewnić się, gdzie dany, konkretny model ma numer VIN.

Oczywiście, numery VIN często są podawane w ogłoszeniach, jednak tak, jak wspomniane było powyżej – zdarzają się sytuacje, gdy sprzedający zupełnie świadomie podaje numer VIN innego samochodu, gdyż ten prawdziwy informuje o niewygodnej przeszłości samochodu, a bez podania numeru VIN coraz trudniej jest obecnie sprzedać jakikolwiek samochód używany.