Ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze od palenia węglem czy drewnem. Jeśli masz możliwość podłączenia instalacji gazowej to warto z tego skorzystać. Od nas dowiesz się jaki piec wybrać do domu o powierzchni 120 m2.

Ogrzewanie gazowe – jak rozpocząć?

Ogrzewanie za pomocą gazu ma wiele zalet. Jednak najpierw trzeba mieć możliwość podłączenia instalacji. W tym wypadku są dwie możliwości. Pierwsza to podłączenia do instalacji sieciowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, wystarczy tylko doprowadzić elementy instalacji do posesji. Jednak nie wszędzie istnieją systemy sieciowe. Często może to być nieopłacalne do dostawcy. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie masz dostępu do sieciowej instalacji gazowej to możesz zdecydować się na postawienie zbiornika z gazem. To już jest jednak bardziej skomplikowana sytuacja. Przede wszystkim musisz mieć miejsce, żeby taki zbiornik postawić. Możesz się zdecydować na umieszczenie go pod ziemią, jednak może to być szkodliwe dla wód gruntowych. Najlepiej jest skorzystać z porad firm projektowych, które wiedzą jak taką inwestycję przeprowadzić. Jeśli nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy to może Ci się przydać kredyt gotówkowy.

Ogrzewanie gazowe – jakie ma zalety?

Wybór ogrzewania za pomocą gazu ma wiele zalet. Początkowo możesz mieć wrażenie, że to bardzo droga inwestycja, jednak poniesione koszty powinny się zwrócić w kolejnych latach. Dużą jego zaletą jest też czystość. Gaz jest źródłem energii, który nie generuje powstawania brudu. To o wiele bardziej wygodne rozwiązanie niż palenie węglem czy drewnem. Nie kurzy się oraz nie wymaga dodatkowego przygotowania. Nie musisz zimą chodzić do pieca po to, żeby porąbać i dołożyć drewno. Co więcej gaz jest bardziej ekologicznym źródłem energii, generuje mniej szkodliwych substancji od np. węgla. Jeśli szukasz źródła finansowania to skorzystaj ze sprawdzonego sposobu, jakim jest kredyt gotówkowy.

Jakie są rodzaje pieców do ogrzewania gazowego?

Piece, a właściwie kotły, można podzielić ze względu na kilka czynników. Podstawowy podział to na wiszące i stojące. Można je również wyróżnić ze względu na funkcjonalność na jedno- i dwufunkcyjne. Modele dwufunkcyjne są przeznaczone do ogrzewania wody i budynku, a te jednofunkcyjne tylko do budynku. Można jednak do nich dołożyć zbiornik do ogrzewania wody. Rodzaj komory spalania to kolejna właściwość kotłów. Coraz rzadziej stosuje się te otwarte, ponieważ jest to mniej bezpieczne rozwiązania. Aktualnie najlepiej jest wybrać model z zamkniętą komorą spalania. Kotły też można podzielić na tradycyjne i kondensacyjne. Te drugie są bardziej nowoczesne i wydajne, jednak ich cena jest wyższa. Jak widzisz, jest wiele czynników, które decydują o wyborze pieca do domu o powierzchni 120 m2. Weź je wszystkie pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Pamiętaj jednak o tym, że początkowe wydatki mogą Ci się zwrócić w przyszłości.