Prawidłowa obsługa finansów i zobowiązań podatkowych jest kluczowa dla każdego przedsiębiorcy. Jedną z ważniejszych kwestii jest kasa fiskalna. Wielu osobom wydaje się, że posiadanie jej jest obowiązkowe, jednak to wyjątek tworzy regułę. Dziś dowiesz się, kto jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej. Zrozumienie tych regulacji pomoże Ci w uniknięciu niepotrzebnych problemów, wydatków czy nawet kłopotów z prawem podatkowym.

Kasa fiskalna – kto jest zwolniony z jej posiadania?

Niezwykle istotne jest tutaj Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, a zwłaszcza jego załącznik. Zawiera on bowiem spis wszelkich czynności, jakie zostały zwolnione z ewidencjonowania. Klasyfikacja opiera się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Kasy fiskalne a PKWiU

W załączniku do rozporządzenia znalazły się 24 pozycje. Każda z nich ma swój przypisany symbol, który odsyła bezpośrednio do PKWiU. Poniżej prezentujemy przykładowe usługi zwolnione z ewidencjonowania wraz z ich kodami:

  • związane z hodowlą zwierząt (poza usługami weterynaryjnymi) – 01.6,
  • uzdatnianie oraz dostarczanie wody (musi być ona jednak w postaci naturalnej) – 36,
  • zbieranie i przetwarzanie niebezpiecznych odpadów – 38.12.1 oraz 38.22.19.0 
  • prowadzenie noclegów przez obiekty typu hotele, pensjonaty i inne – 55.10.10.0,
  • usługi finansowe – 64–66,
  • związane z edukacją (poza wyjątkami, takimi jak na przykład pozaszkolne zajęcia sportowe, szkoły nauki tańca czy jazdy) – 85.

Obowiązkowe kasy fiskalne online

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje usługi nie zostały wymienione w powyższych dokumentach, prędzej czy później będziesz zobowiązany do wyposażenia się w kasę. Dodatkowo od 2020 roku stopniowo nakładany był obowiązek posiadania kas fiskalnych online przez różnych przedsiębiorców. W 2023 roku urządzenia online są już jedynymi dostępnymi na rynku. Firmy, które do tej pory nie były objęte obowiązkiem wymiany swojej kasy na online, mogą korzystać z urządzenia tradycyjnego, dopóki pozwala na to jego stan techniczny.

Zalety kas fiskalnych online

Dzięki kasom fiskalnym online nie musisz się już martwić o przechowywanie papierowych raportów dobowych i ich drukowanie – są wysyłane automatycznie do CRK i przechowywane w pamięci kasy. Drukować musisz jedynie raporty miesięczne. Jak więc widzisz, przejście na kasy fiskalne online może przynieść wiele korzyści, a w tym przypadku – znaczną oszczędność papieru termicznego. Poza tym umożliwia ona generowanie niezwykle przydatnych raportów i analiz sprzedaży. Dzięki tym narzędziom możesz z łatwością monitorować swoje transakcje finansowe, co pozwoli Ci na bieżąco dostosowywać swoją strategię sprzedaży.

Innym ważnym aspektem jest to, że kasa fiskalna online bezproblemowo współpracuje z innymi urządzeniami i programami. To z kolei zapewnia efektywne i płynne zarządzanie procesami sprzedaży. Współpraca z programami nie jest jednak opcją dostępna dla każdej kasy fiskalnej online. Warto tu zdecydować się na szczególne modele, współpracujące z NoviCloud, takie jak Novitus Next Online lub Novitus One Online.

Kasa fiskalna online charakteryzuje się prostotą i intuicyjnością obsługi. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z takich urządzeń, szybko przyswoisz wszystkie niezbędne informacje i opanujesz jej funkcje. Wygodny interfejs użytkownika i jasne instrukcje sprawiają, że korzystanie z kasy online jest proste i łatwe nawet dla początkujących!

Kasy fiskalne – jakie są konsekwencje ich braku?

Przypominamy, że posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą – chyba że jego usługi zostały z  niego zwolnione na mocy prawa.

Nieuzasadniony brak kasy fiskalnej prowadzi do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. W przypadku stwierdzenia przez organy naruszenia przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną – w wysokości nawet do 240 stawek dziennych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w art. 60. Kodeksu karnego skarbowego.

Niestety, konsekwencje nieposiadania kasy fiskalnej nie kończą się na karach finansowych. Reputacja biznesowa również może ucierpieć. Klienci stracą zaufanie do firmy, która nie przestrzega przepisów podatkowych. Najczęściej prowadzi to do utraty konsumentów i obniżenia przychodów. Odbudowanie dobrej relacji trwa niekiedy bardzo długo, a do tego nie zawsze kończy się sukcesem.

FAQ:

  • Kto jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej według Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r.?

Zwolnione z posiadania kasy fiskalnej są m.in. osoby prowadzące działalności związane z hodowlą zwierząt (poza usługami weterynaryjnymi), uzdatnianiem i dostarczaniem wody, zbieraniem i przetwarzaniem niebezpiecznych odpadów czy prowadzeniem noclegów przez obiekty typu hotele lub pensjonaty.

  • Jakie mogą być konsekwencje nieposiadania kasy fiskalnej?

Konsekwencje nieposiadania kasy fiskalnej mogą obejmować kary finansowe, grzywny. Dodatkowo nieposiadanie kasy fiskalnej może prowadzić do utraty reputacji firmy, co może skutkować utratą klientów i obniżeniem przychodów.

  • Czym charakteryzują się kasy fiskalne online i jakie korzyści przynoszą?

Kasy fiskalne online zapisują i przechowują informacje o transakcjach, raportach i przeglądach technicznych. Automatycznie wysyłają te dane do CRK. Ponadto są dość łatwe i intuicyjne w obsłudze. Możesz z ich pomocą generować przydatne raporty, a także połączyć z innymi urządzeniami – jeśli zdecydujesz się na odpowiedni model urządzenia.