Łazienki w mieszkaniach zaliczanych do starego budownictwa bardzo często są niewielkie i mają niestandardowe kształty. W takim przypadku możliwości aranżacyjne są mocno ograniczone. Trzeba również poszukać kompromisu między atrakcyjnym wyglądem wyposażenia a jego funkcjonalnością. Najlepszym rozwiązaniem są elementy wyróżniające się kompaktowymi rozmiarami.

Małe umywalki mogą z powodzeniem spełniać swoją główną funkcję jaką jest możliwość umycia rąk, jednak będziemy musieli zapomnieć o dodatkowych opcjach, takich jak ręczne pranie. Jakie rodzaje umywalek sprawdzą się najlepiej w niewielkich łazienkach?

Umywalki wpuszczane w blat – zalety rozwiązania

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje umywalek. Można zdecydować się m.in. na wersje ścienne, nablatowe, z szafką oraz meblowe. To właśnie te ostatnie stanowią jedną z najlepszych opcji jeśli chodzi o niewielkie łazienki. Małe umywalki wpuszczone w blat z jednej strony nie zajmują cennego miejsca, z drugiej zaś prezentują się bardzo estetycznie. O jakich zaletach jeszcze warto wspomnieć?

  • Ładny wygląd – jeśli chodzi o konstrukcję takich modeli, całość jest schowana pod blatem, włącznie z elementami montażowymi. Co za tym idzie, można bez problemu zmieścić je nawet w bardzo małej łazience lub toalecie.
  • Łatwość utrzymania w czystości – z uwagi na fakt, że tego typu umywalki nie mają żadnych nierówności, nie ma ryzyka osadzania się brudu i kurzu. Dzięki silikonowym uszczelnieniom wystarczy przetrzeć boki miękką szmatką nasączoną wodą, zaś środek odpowiednim produktem do ceramiki sanitarnej. Kolejną kwestią jest to, że rant umywalki skutecznie chroni blat przed zachlapaniem.
  • Spore możliwości aranżacyjne – ta cecha niewątpliwie ucieszy osoby, które chcą, aby ich łazienka prezentowała się nieco bardziej oryginalnie. Małe umywalki mogą być połączone z różnymi rodzajami blatu. Znajdzie się zatem coś dla miłośników każdego stylu. Mamy również sporo opcji jeśli chodzi o rodzaj baterii. W takim przypadku sprawdzą się zarówno wersje ścienne, podtynkowe oraz stojące.

Kiedy warto zdecydować się na małe umywalki wiszące

Kolejną opcją w przypadku niewielkich łazienek są wiszące umywalki. Sprawdzą się one zwłaszcza w pomieszczeniach wyróżniających się trudnym układem, gdzie zamontowanie szafki lub blatu jest niemożliwe. Wersje ścienne nie zajmują dużo miejsca. Wyposażenie w ozdobny syfon pozwala skutecznie ukryć wszystkie elementy instalacji, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo estetycznie. Co więcej, małe umywalki ścienne występują w różnych kształtach. Bez problemu znajdziemy modele półokrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz o nieregularnej formie. Całość prezentuje się lekko i zapewnia spory komfort użytkowania. Jeśli chodzi o baterie, najlepszym rozwiązaniem są wersje ścienne, gdyż nie zajmują one cennego miejsca na powierzchni sanitariatu.

W jakim miejscu ustawić umywalkę, aby można było z niej wygodnie korzystać? Największym problemem są wąskie i długie łazienki lub toalety, gdyż bardzo trudno je urządzić. Należy zatem tak zaaranżować całość, aby wszystkie elementy wyposażenia były zlokalizowane jak najbliżej ściany. Gdy w łazience znajduje się wnęka, warto pomyśleć o zamontowaniu umywalki właśnie w tym miejscu. Dodatkowo, będziemy mogli wykorzystać przestrzeń nad ceramiką sanitarną, instalując tam podwieszane szafki.