Nie ma udanego treningu jogi bez odpowiedniej maty. Wiele osób zapomina jednak o tym, jak duże znaczenie ma ten element. Bez stabilnego i antypoślizgowego podłoża trudno jest myśleć o prawidłowym wykonywaniu asan. Na jaką matę do jogi warto się zatem zdecydować? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Maty do jogi – jaką powinny mieć grubość?

To parametr, od którego zależy ogólny komfort ćwiczeń. Zbyt cienka mata do jogi nie zapewni odpowiedniej amortyzacji, ale za to zapewnia dobre czucie podłoża. Z kolei grube maty do jogi utrudniać mogą w wielu pozycjach zachowanie stabilności.

Standardowe maty do jogi mają grubość od 3 do 5 mm. Takie produkty znaleźć można w ofercie sklepu internetowego z akcesoriami dla joginów https://misyoga.pl/. Na rynku spotkać się jednak można także z matami cieńszymi – podróżnymi, które mieszczą się w walizce.

Nie bez znaczenia jest to, ile miejsca jest w szafie na przechowywanie takiej maty. Im jest ona cieńsza, tym mniej przestrzeni zajmuje.

Z jakich materiałów produkowane są maty do jogi?

Także i w tym przypadku panuje dość duże zróżnicowanie. Materiał wykonania wpływa na trwałość maty, jej wagę, przyczepność oraz cenę. Na ogół grubsze maty są trwalsze niż te cienkie, co nikogo nie powinno dziwić

Sporą popularnością wciąż cieszą się maty z PVC. Nie są trudne do utrzymania w czystości i są bardzo wytrzymałe. Z drugiej strony nie wchłaniają wilgoci i można się na nich ślizgać w czasie intensywnych ćwiczeń. Maty z PVC nie są także biodegradowalne. Lepiej pod tym względem wypadają maty do jogi z TPE. Są za to mniej trwałe.

Nieźle sprawdzają się maty z naturalnego korka, bo mają właściwości antypoślizgowe. Są także przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie sprawiają dużych problemów w zakresie utrzymania w czystości. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na maty kauczukowe, które mają zdecydowanie najwyższy współczynnik lepkości. Zapewniają doskonałą przyczepność dla ciała. Nie są one wprawdzie tak wytrzymałe jak maty z PVC, ale za to nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Czy design ma znaczenie?

Przy wyborze maty do jogi najważniejsza jest oczywiście jej grubość, tekstura czy materiał wykonania. Kwestie designu schodzą na dalszy plan, ale nie należy zapominać także i o tym aspekcie. Maty do jogi są dzisiaj produkowane w szerokiej gamie kolorystycznej do wyboru. Każdy z pewnością znajdzie kolor, nadruk czy wzór, który przypadnie mu do gustu. To ważne, bo ćwiczenia stają się wówczas o wiele przyjemniejsze.