Dlaczego młoty udarowe w ostatnim czasie są tak niezwykle popularne? Na ten fakt składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest to wszechobecny boom remontowo-budowlany. To napędza zainteresowanie wszelkimi narzędziami, począwszy od tych najmniejszych, ręcznych, po bardziej rozbudowane urządzenia. Kolejny czynnik to rosnąca popularność majsterkowania. Coraz więcej osób stwierdza, że może część prac wykonać własnoręcznie , a za tym idzie chęć wyposażania się w nieco bardziej specjalistyczne konstrukcje. To właśnie do nich zaliczamy młot udarowy. O czym więc musisz pamiętać gdy masz zamiar się w niego wyposażyć?

Zbadaj swoje potrzeby – kiedy w Twoim warsztacie będzie Ci potrzebny młot udarowy?

Młoty udarowe mają bardzo szerokie zastosowanie podczas prac remontowych. Jednak, żeby ten sprzęt nie zalegał w magazynie, musisz zbadać swoje potrzeby. W tym celu odpowiedz sobie, na ile będziesz go mógł używać. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się podczas wyburzania ścian działowych, skuwania niepotrzebnych brył betonu i kamienia, a także wyburzania konstrukcji na zewnątrz. Sprawia to, że szczególnie często będą go używać osoby planujące remont lub budowę domu, oraz ci, którzy posiadają działkę. Pamiętaj, że tego typu maszyna nie będzie przydatna podczas każdego weekendu. Wystarczy więc sięgać po nią kilka razy do roku, a już będziesz mógł uznać taki zakup za trafiony.

Sytuacja się zmienia, gdy remontami zajmujesz się w sposób profesjonalny

Młoty udarowe są niezwykle przydatnym narzędziem w każdej ekipie budowlanej. Oczywiście, część sprzętu można wypożyczyć w dedykowanych do tego celu punktach. Jednak przy tych narzędziach nie ma to najmniejszego sensu. Wyburzanie, poprawianie i wykuwanie to chleb powszedni każdego budowlańca. Nie potrafimy sobie wyobrazić remontu, podczas którego młot udarowy nie byłby potrzebny. Gdy odświeżasz łazienkę, nie obejdzie się bez skuwania płytek, podczas budowy domu wielokrotnie będziesz przygotowywał korytka pod peszle i inne instalacje. Nie będziemy wspominać nawet, że coraz popularniejsze jest przenoszenie ścian działowych w mieszkaniach. Bez względu na to, jakie zadania Cię czekają, nie obejdzie się bez tego sprzętu, a bardzo prawdopodobne, że w Twojej ekipie będzie potrzebnych takich narzędzi więcej.

Sam młot udarowy nie wystarczy, zwróć uwagę na odpowiedni dobór dłut

Zgodzimy się z tym w pełni, że sam młot udarowy nie wystarczy. Będziesz musiał do niego dobrać odpowiedni zestaw dłut. Każde z nich sprawdza się nieco lepiej w innych warunkach i w konfrontacji z różnymi materiałami. Jedne zdecydowanie lepiej poradzą sobie z przygotowaniem kanałów pod przewody, drugie są stworzone do przebijania stropów w celu poprowadzenia rur, a jeszcze inne to idealny sposób na wyburzenie ściany. Warto zaopatrzyć się w różne rodzaje takich dodatków – zwłaszcza, że na placu budowy bardzo często nie ma czasu na poszukiwanie odpowiedniej końcówki roboczej. Sama wymiana dłuta nie powinna być dla Ciebie problemem. Większość modeli młotów posiada złącze typu SDS, a to bardzo ułatwia personalizowanie tego narzędzia.

Dodatki do młotów udarowych, na które czasem możesz nie zwrócić uwagi

Wbrew pozorom, wybierając młot udarowy, musisz zwrócić uwagę na sposób transportu i przenoszenia go. Dlatego, warto wyposażyć się w solidną skrzynię, która umożliwi Ci bezpiecznie przewożenie go na różne place budowy. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu unikniesz niepożądanych uszkodzeń, a przecież każdemu zależy na tym, by jego maszyny były jak najbardziej długowiecznie i pracowały bezawaryjnie.