O wygląd nagrobka dba się więc przez cały rok, chcemy, aby świece dawały światło zmarłym jak najdłużej. Jednakże w rytmie pędzącego świata, mamy coraz mniej czasu dla siebie, dla bliskich, a także na odwiedzenie grobu zmarłego. Dla wielu więc odwiedzanie cmentarza raz lub dwa razy w tygodniu, aby zapalić świecę, jest niemożliwe. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji? Z ratunkiem przychodzą coraz popularniejsze lampiony LED. Jednak czy warto? Dowiesz się w tym artykule.

Światło, jakie uzyskiwane jest z palącego się znicza, ma znaczenie symboliczne, jest to wyraz troski o bliskie osoby, które już od nas odeszły. Zadbaj, aby ich grób nigdy nie pogrążał się w mroku.

Jakie zalety ma lampion LED?

Dla osób, które mają niewiele czasu, jego największą zaletą jest oczywiście fakt, że nie ma potrzeby częstego wymieniania go. Lampiony LED, dają więc gwarancję wielodniowej palności. Ich czas działania zależy tak naprawdę od modelu, a tych na rynku znajdziesz wiele. Producenci lampionów z wyższej półki, nie boją się nawet rzec, że są one w stanie świecić nawet kilka miesięcy.

Ktoś może zarzucić im kiczowatość, czy słusznie? Niekoniecznie! Wiele z nich nie różni się znacząco od zniczy tradycyjnych. Mogą być nawet bardziej eleganckie. Coraz więcej modeli nie zdradza na pierwszy rzut oka, że daje światło dzięki diodom LED.

Wady lampionów LED

Oczywiście jak wszystko w życiu, lampiony LED mają swoje zalety, ale i wady. Przede wszystkim stają się często przedmiotem kradzieży na cmentarzach. Niestety nie możemy temu skutecznie zapobiec, jedynym rozwiązaniem tego problemu jest przymocowanie lampionu LED do nagrobka, jednak jest to mało niepraktyczne.

Jeszcze całkiem niedawno lampiony LED kojarzone były z pójściem na łatwiznę. Są również osoby, które doszukują się tego, że diody LED nie wyrażają tej samej symboliki co tradycyjny ogień. Jednak wraz z postępem zmienia się też podejście do pewnych kwestii. Dzisiaj producenci nowoczesnych lampionów na cmentarz dokładają wszelkich starań, aby łudząco przypominały one tradycyjne znicze. A jak wygląda to cenowo? Za tradycyjny znicz zapłacimy w granicach 10-15 PLN, natomiast ledowy kosztuje w granicach 30 PLN.

Podsumowanie

Nie ma argumentów, które jednogłośnie zdecydowałyby o tym, który znicz jest lepszy. Warto jednak dać szansę i zakupić lampion LED. Jest to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mieszkasz daleko od cmentarza, na którym masz bliskich, lub też ze względu na pracę i inne zobowiązania nie masz czasu na częste odwiedziny. Wszystko jednak to kwestia tak naprawdę gustu.