Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych niesie ze sobą multum różnorakich wyzwań. I choć posiadanie wykształcenia medycznego czy doświadczenia w branży nie zawsze jest konieczne, znajomość podstawowych schorzeń występujących u seniorów może okazać się cenna. Na jakie choroby starcze należy zatem się przygotować?

Praca w Niemczech dla Polaków – to warto wiedzieć

Praca opiekunki w Niemczech to niezwykle wymagające zajęcie. Czekać was będą nowe perspektywy, a także i obowiązki czy wyzwania. Decydując się na skorzystanie z usług pośredniczącej agencji pracy, będziecie mogli jednak liczyć na całodobowe wsparcie oraz organizację wyjazdu od A do Z. Co poniektóre agencje zatrudnienia bardzo często umożliwiają przyszłym kandydatom na to stanowisko odbycie różnego rodzaju kursów i szkoleń przygotowujących do wyzwania. Z pomocą przychodzimy również my! Doskonale zdajemy sobie sprawę, z czym tak naprawdę wiąże się opieka nad osobami starszymi. W wielu przypadkach opiekunka osób starszych ma do czynienia ze stale unieruchomionym podopiecznym lub seniorem cierpiącym na typowe dla wieku senioralnego choroby. Jakie schorzenia najczęściej występują w tej branży?

Zaburzenia natury psychicznej

Osoby starsze to bardzo często pomijana, a jednocześnie zapomniana grupa. Brak akceptacji własnego stanu sprawia niekiedy, iż zaczynają oni wycofywać się z kontaktów z drugim człowiekiem. To zaś może prowadzić do wystąpienia chorób natury psychicznej. Zaburzenia lękowe i depresja mogą nasilić się wraz z wiekiem. Pracując jako opiekunka osób starszych, należy pamiętać, iż kwestia zdrowia psychicznego jest tak samo ważna jak zdrowie fizyczne. Stojąc zatem przed tego typu wyzwaniem, zwróćcie szczególną uwagę na samopoczucie seniora. W razie zaistniałej konieczności należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Szukacie zatrudnienia w kategorii „praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka”? Na stronie zaufanej agencji LAXO Care znajdziecie atrakcyjne oferty pracy w Niemczech i wiele więcej.

Osteoporoza

Osteoporoza występuje najczęściej u osób powyżej 70. roku życia. Objawia się obniżoną wytrzymałością kości, co zaś prowadzi do nadmiernej ich łamliwości. Niekiedy jeden nieostrożny ruch wystarczy, by doszło do poważnego złamania. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na codzienną dietę, podawane leki oraz tryb życia. Konieczna może okazać się rezygnacja z niektórych produktów, gdyż mogą one mieć znamienny wpływ na stan seniora.

Cukrzyca

Skoro już o codziennej diecie mowa… nie sposób pominąć cukrzycy! Cukrzyca to jedno z najczęściej występujących u osób starszych schorzeń, które objawia się nadmiernym zmęczeniem, osłabieniem, wzmożonym apetytem czy nagłą utratą wagi. Organizm pacjenta chorującego na cukrzycę produkuje niewystarczającą ilość insuliny lub nie jest w stanie wykorzystać jej w prawidłowy sposób. Jeżeli wasz podopieczny zmaga się z cukrzycą, nie pozostanie nic innego, jak wdrożyć nowe nawyki żywieniowe oraz farmakoterapię.

Choroba Parkinsona

Na obecną chwilę wciąż nie jest znana przyczyna występowania Choroby Parkinsona. U pacjentów dochodzi do zwyrodnienia struktury mózgu prowadzącej do drżenia rąk, sztywności mięśni czy utraty balansu. Niestety choroba ta jest bardzo trudna do wykrycia, sprawiając jednocześnie, że komfort życia pacjenta ulega znacznemu pogorszeniu. Co ciekawe, objawy choroby Parkinsona zwykle występują na wiele lat przed postawieniem prawidłowej diagnozy. Choroba Parkinsona jest bowiem często mylona z procesem starzenia.

Miażdżyca

Z roku na rok wzrasta odsetek pacjentów zmagających się z miażdżycą. To jednak nie oznacza, iż dotyka ona wyłącznie seniorów. Wręcz przeciwnie – miażdżyca może rozwijać się w każdym organizmie na skutek nieodpowiedniego stylu życia. Miażdżyca jako choroba układu sercowo-naczyniowego prowadzi do odkładania się tzw. blaszek miażdżycowych w wewnętrznej warstwie ściany naczynia tętniczego. Czym może skutkować? Przede wszystkim zawałem serca, udarem mózgu i nadciśnieniem tętniczym.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to bez wątpienia spore wyzwanie. Dobrze przygotujcie się do tego zadania i rozwijajcie swoje umiejętności!