Zawód tapicera istnieje od wielu lat i aż po obecne czasy cieszy się sporym uznaniem. Szczególnie w dobie dbałości o to, aby nie wyrzucać zniszczonych rzeczy, za to nadać im drugie życie. Jeśli interesujesz się tapicerstwem i dopiero zaczynasz przygodę z nim związaną, dowiedz się więcej na ten temat. Dzisiaj podpowiemy Ci, jakich przedmiotów ze sklepu tapicerskiego będziesz potrzebował.

Tapicer – na czym polega ten zawód?

Czym zajmuje się tapicer? Najczęściej podejmuje się on naprawy tapicerki różnego rodzaju mebli, również siedzisk i wnętrz samochodowych. Wykonuje różne meble, np. tapicerowane krzesła i fotele. Może także wykańczać lub dekorować wyroby typowo tapicerskie – używa do tego specjalnych elementów, czasem pasmanteryjnych. Zajmuje się także bardzo popularnym pikowaniem różnych przedmiotów.

Sklep tapicerski – jakie narzędzia możesz w nim dostać?

Jeśli sam zajmujesz się hobbystycznie tapicerowaniem lub dopiero zaczynasz, warto, abyś wiedział, jakie artykuły kupić w sklepie tapicerskim. Mogą Ci one znacząco ułatwić pracę lub urozmaicić wykonywanie przedmiotów.

Elementy łączące i ozdobne

Ponieważ tapicer zajmuje się wszelkiego rodzaju materiałami i obiciami, w sklepie znajdziesz odpowiednie, wytrzymałe tkaniny przeznaczone do tego celu. Najczęściej wykorzystywana jest skóra, eko skóra lub miękkie materiały, które służą np. do obicia sofy. Oprócz nich masz do wyboru taśmy suwakowe, guziki tapicerskie, listwy ozdobne i szeroki wybór artykułów pasmanteryjnych. Dostępne są w nim także okucia, kleje, zszywki i zszywacze, specjalne gwoździe, elementy złączne, takie jak śrubki czy nakrętki.

Narzędzia, które tapicerowi są niezbędne

Z narzędzi tapicerskich masz do wyboru między innymi obcęgi, nożyce, zszywacz pneumatyczny, inaczej zwany takerem, młotek, nożyk z wymiennym ostrzem i artykuły ślusarskie czy stolarskie. Te ostatnie mogą okazać się również bardzo przydatne. Zadbaj także o oleje do specjalistycznych narzędzi i maszyn.

Wszystkie powyższe profesjonalne produkty znajdziesz w specjalistycznym sklepie tapicerskim np. takim jak E-Amadeusz. Dostępny tu szeroki wybór narzędzi i akcesoriów pomoże Ci zacząć tworzyć niezwykłe przedmioty i obicia swoich mebli.

Jak zdobyć zawód tapicera?

Chcesz zostać zawodowym tapicerem? W tym celu należy skończyć szkołę zawodową o takim kierunku. Przejdziesz w niej kurs teoretyczny i zdobędziesz praktyczne umiejętności w trakcie wykonywania praktyk zawodowych. Jeśli jednak nie chcesz robić tego w celach zawodowo-zarobkowych i nie zależy Ci na typowym rzemiośle, możesz sam wyuczyć się tych zdolności.