Zamierzasz podjąć pracę w Norwegii? A może już zarabiasz w tym kraju i zastanawiasz się, z jakiego wsparcia socjalnego możesz skorzystać? Jedną z formą pomocy dla rodzin jest zasiłek na dziecko w Norwegii. Dowiedz się, jakie dokładnie środki można otrzymać i na jakich zasadach.

Zasiłki na dziecko w Norwegii – kto może otrzymać wsparcie?

Norwegia to kraj, w którym system opieki socjalnej jest bardzo rozbudowany, a obywatele, jak również rezydenci mogą liczyć na szerokie wsparcie. Warto wiedzieć, przede wszystkim, że zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje osobom, które osiągają dochody w tym kraju lub pobierają świadczenia zastępcze, np. zasiłek dla bezrobotnych. De facto trzeba więc opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne w Norwegii, czyli trygdeavgift.

Jakie dodatki rodzinne w Norwegii są wypłacane?

Można wskazać kilka typów wsparcia rodzinnego w Norwegii. Są to m.in.:

  • barnetryg, który można uznać za odpowiednik polskiego 500+, a zatem wypłacany co miesiąc zasiłek na dziecko,
  • kontantstøtten, czyli zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany rodzicom dzieci od 13 do 24ż., którzy nie korzystają ze żłobków czy przedszkoli objętych dofinansowaniem publicznym.

Na jakich warunkach jest wypłacany zasiłek na dziecko w Norwegii?

Obecnie wysokość rodzinnego w Norwegii jest uzależniona od wieku dziecka oraz tego, czy rodzic wychowuje pociechę samodzielnie czy z partnerem. Taka sama kwota jest przyznawana na pierwsze i każde kolejne dziecko. – Od września podstawowa kwota barnetrygd wypłacanego na dziecko do ukończenia 6 lat wynosi 1 354 NOK, a na dziecko od 6 lat – 1 054 NOK. Samotni rodzice mogą liczyć na rozszerzony zasiłek. To dodatek rodzinny, który wynosi 660 NOK na niemowlę i dodatkowe 1 054 NOK na dziecko – wyjaśnia ekspert z firmy ATS Anna Stankiewicz, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy Polakom w Norwegii.

Zasiłek ten jest wypłacany do ukończenia przez dziecko 18. roku życia i można się ubiegać o jego wypłatę za 3 lata wstecz, o ile zostaną spełnione wszystkie warunki przyznania.

Logo NAV w Norwegii

Kto może otrzymać kontantstøtten?

Kontantstøtten to dodatek przeznaczony dla rodziców, którzy nie zapisują dziecka do żłobka lub przedszkola objętego dofinansowaniem państwowym. Może to być konieczne np. gdy w państwowej placówce zabraknie miejsca. Ten zasiłek jest przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku 1-2 lata. W pełnej kwocie wynosi 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Można go otrzymywać równolegle z barnetrygd.

Jak załatwić rodzinne w Norwegii?

Sprawami związanymi z zasiłkami rodzinnymi i innymi formami wsparcia społecznego w Norwegii zajmuje się NAV. To tam należy złożyć wniosek o zasiłek na dziecko w Norwegii. Do wniosku należy dołączyć m.in. takie dokumenty jak: akt urodzenia dziecka na druku unijnym lub tłumaczony na angielski lub norweski, akt małżeństwa (jeśli rodzic jest w związku formalnym), kopia umowy o pracę lub decyzja o zasiłku, kopia rozliczenia rocznego, kopie paszportów członków rodziny ubezpieczonego, potwierdzenie pozwolenia na pobyt lub pracę w Norwegii.

Przy uzyskaniu tego świadczenia można też skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy konsultingowej, która pomoże „przebrnąć” przez formalności – zwłaszcza osobom, które nie mówią płynnie po norwesku czy angielsku.