Jeśli ktoś dużo ćwiczy, to z pewnością interesują go odżywki dla sportowców. Są one powszechnie dostępne, można liczyć na ogromny wybór. Nierzadko jest tak, że sięgają po nie nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Pojawia się jednak pytanie, czy słusznie postępują. W przypadku dobrze zbilansowanej diety i umiarkowanego wysiłku fizycznego sięganie po suplementy wydaje się być czymś zbędnym. Nie każdemu potrzebna jest odżywka.

Dla kogo będą odpowiednie odżywki?

Dużą popularnością cieszą się odżywki białkowe, które dostarczają sporych ilości skoncentrowanego składnika budulcowego. Zapotrzebowanie na białko jest zwiększone w przypadku osób, które trenują na siłowni. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia wystarczającej ilości pokarmu, czyli przykładowo z mięsa, jajek, nabiału, warto pomyśleć o suplementacji. Białko stanowi budulec, przeciwdziała utracie tkanki mięśniowej. Ma także duży wpływ na łaknienie. Reguluje głód. Oczywiście stosowanie odżywki białkowej jest bardzo wygodne, ma relatywnie niewielką objętość. Dostarcza potrzebnych aminokwasów.

Warto pomyśleć o odżywkach w przypadku zjedzenia niewystarczającej ilości białka danego dnia. Do wyboru są koncentraty, izolaty i hydrolizaty. Pierwsza opcja jest najtańsza, ale o największej przyswajalności można mówić w przypadku hydrolizatu. Jego zakup jest jednak najdroższym rozwiązaniem. Odżywkę zaleca się spożyć po treningu, najlepiej bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń, maksymalnie do dwóch godzin. Sięganie po białko przeciwdziała katabolizmowi i wspiera proces regeneracji po wysiłku fizycznym.

Czy warto sięgać po koktajle białkowe i węglowodanowe?

Odżywki bardzo często mają postać koktajli białkowych. Za ich pomocą można szybko uzupełnić mikroelementy po treningu. Sprzyjają one redukcji tkanki tłuszczowej. Trzeba pamiętać o tym, że podczas trenowania dochodzi do uszkodzenia mięśni. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Istotne staje się, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji do ich odbudowy. Świetnie sprawdzają się w tym celu koktajle białkowe. Podnoszą poziom energii, przywracają siły witalne, wspomagają metabolizm. W przypadku sportowców bardzo ważne jest to, aby białko zostało dostarczone na kilka godzin przed treningiem.

Warto także wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się odżywki węglowodanowe. Dostarczają one błyskawicznie energię, zwiększają siłę mięśniową. Ich stosowanie umożliwia wykonanie intensywnego treningu. Można także liczyć na przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. Po odżywki węglowodanowe https://gemini.pl/kategoria/zdrowy-tryb-zycia/dla-sportowcow/odzywki zaleca się sięgać przede wszystkim osobom, które ćwiczą intensywnie. Za ich pomocą można szybko odzyskać siły. Jeśli ktoś dopiero zaczyna trenować, nie robi tego regularnie, to nie ma sensu sięgać po odżywki. Nigdy nie należy traktować ich jako substytutu dla pełnowartościowego posiłku. Odżywki są wyłącznie dodatkiem. Powstały przede wszystkim z myślą o sportowcach.