druk uv co to?Druk UV – co to takiego?

Druk UV, obecnie coraz bardziej popularny i ma wiele zastosowań. Na pierwszy rzut oka drukarka wykonująca druk UV nie różni się od innych, jednak to tylko złudne spostrzeżenie. Druk UV, to specyficzny rodzaj druku powstały na skutek ciekłych polimerów. Drukarka UV emituje światło ultrafioletowe, w ten sposób ciekły polimer zostaje utwardzony na powierzchni materiału i efektem tego proces jest wyjątkowo trwały wydruk cienkiej warstwy plastiku. Takie rozwiązania proponują tylko najbardziej profesjonalni usługodawcy, dla których zadowolenie klientów jest sprawą najwyższej wagi.

Zastosowania druku UV

Druk UV świetnie sprawdza się na wszelkiego rodzaju wielkoformatowych powierzchniach, zarówno sztywnych jak i elastycznych. Może być wykorzystywany na prawie każdym materiale, o zróżnicowanej fakturze, czy to płaskim, chropowatym, cechującym się wypustowością lub wklęsłością. Może to być karton, materiał PCV, metal, czy plastik lub też wielkoformatowa powierzchnia typu rolka. Dlatego też znajduje zastosowanie w wielu projektach i branżach, niezależnie od wielkości nakładu. Często wykorzystywany jest np. dla przedmiotów służących w dekoracji wnętrz, czy też w marketingu, gdzie stosowany jest na dużych powierzchniach reklamowych. Druk UV swoje zastosowanie znajduje także przy tworzeniu różnego rodzaju tablic, szyldów oraz oznakowań.

Druk UV pozwala także na wydruki tylko białym atramentem, które sprawdzą się na foliach, szkle, czy plexi. Technologia UV sprawdzi się na różnego typu podłożach, fakturach, również przeźroczystych.

Zalety druku UV

W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na zalety druku UV, gdyż jest ich wiele.

  1. Druk UV cechuje bardzo dobra trwałość wykonania – jest niezwykle odporny i trwały na szkodliwe warunki atmosferyczne: niską temperaturę, wodę, czy też promienie słoneczne. Wydruki UV dobrze sprawdzą się na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia w formie np. lakieru, czy laminatu ochronnego przez co zwiększa efektywność produkcji. Dodatkowo, druk UV bardzo dobrze współgra z obecną architekturą budynków i wnętrz, które tworzą okazałe kompozycje.
  2. Różnorodny wybór materiałów do druku UV – nadaje się do wydruku na wielu płaszczyznach i fakturach. Jest niewymagający i stwarza ciekawe pole do popisu dla kreatywnych twórców.
  3. Ekologiczny wydruk – Atrament UV to rodzaj ekologicznej farby, niezawierającej rozpuszczalników i środków szkodliwych dla zdrowia.
  4. Druk UV idealnie odwzorowuje kolorystykę – pozwala na pełne bogactwo kolorów na wydruku. Nawet na powierzchniach przeźroczystych, czy dowolnego koloru, przez zastosowanie uprzednio białego tuszu można wykonać druk UV przy zachowaniu precyzyjnie odwzorowanych kolorów grafiki.
  5. Wydruk UV jest natychmiastowy – nie wymaga suszenia, to jego kolejna ogromna zaleta. Po wydruku, materiał jest od razu gotowy do dalszej obróbki, czy też wysyłki, co również znacznie usprawnia proces produkcyjny.
  6. Doskonała jakość wydruku –  precyzyjna technologia zastosowana w drukarkach UV jest gwarantem doskonałej jakości wydruku. Dodatkowo, utwardzone polimery nadają efekt jaskrawości oraz wyrazistości wydruku i są odporne na blaknięcie.

Nie ulega wątpliwości, że druk UV to nowoczesne rozwiązanie w drukarstwie atramentowym, które z pewnością a długo pozostanie przodownikiem w swej dziedzinie. Za sprawą ogólnej dostępności oraz swobodzie przy wyborze materiałów do zadrukowania, zdecydowanie odnajdzie się w każdej branży.