Każdy kiedyś zaczyna swoją przygodę z komputerem i nie zawsze w pierwszym momencie wszystko wydaję się proste do zrobienia. Komputer jest niewątpliwie ważnym i użytecznym narzędziem do pracy i do rozrywki i niezależnie od wieku może nam sprawnie służyć. Czasami nawet na pozór proste rzeczy mogą okazać się kłopotliwe, np. to, jak zrobić ź na klawiaturze.

 

Gdy już mamy otwarty dokument tekstowy, okno czata, czy też wyszukiwarkę lub też inne narzędzie, w którym musimy lub chcemy coś napisać, należy zastosować pewną stałą kombinację znaków.

 

Odszukujemy na klawiaturze przycisku “alt gr”. Znajduje się on na dole, obok spacji (tego podłużnego klawisza) i obok przycisku “ctrl”. Ważne, żeby odnaleźć klawisz “alt gr” po prawej, nie po lewej stronie.

 

 

Jak zrobić ź na klawiaturze? Wbrew pozorom drugi klawisz, który będziemy musieli użyć, to wcale nie jest “z”, tylko “x”. Odszukujemy więc “x” po lewej stronie klawiatury, w drugim rzędzie od dołu, między “z” a “c”.

 

 

Teraz wciskamy oba klawisze “x” oraz “alt gr” jednocześnie.

 

 

W tym właśnie momencie w ciągu naszego zdania lub słowa, które aktualnie widzimy na monitorze komputera powinna pokazać się literka “ź”. I to wszystko. Proste?

 


Dla bardziej cierpliwych lub dociekliwych istnieje jeszcze jedna metoda, by wprowadzić w zapisywaną treść ”ź”. Odszukujemy tej litery w znakach specjalnych w dokumencie tekstowym WORD, ale to już inna bajka. Żeby wiedzieć jak zrobić ź na klawiaturze wystarczy nam wyżej opisana kombinacja klawiszy.