Rozwód to bardzo burzliwy i niepokojący czas dla zaangażowanych rodziców. Często dzieci zostają uwikłane w prawną separację rodziców, co może mieć na nie negatywny wpływ. Chociaż rodzice mogą przestać kochać się nawzajem, dzieci mogą również na tym ucierpieć. Ich życie może się znacząco zmienić po rozwodzie rodzica.

Prawnik od rozwodów przybliża jak wyglądają relacje dzieci w trudnej sytuacji

Prawnik od rozwodów Warszawa odpowiada na pytanie, jak w takiej sytuacji wyglądają relacje dzieci. Wiele osób często zastanawia się, jaki wpływ ma rozwód na dzieci. Uczucia jakich dziecko doświadcza w trakcie rozwodu nie zawsze mogą zostać przez nie odpowiednio odebrane czy zrozumiałe. Napływ ogromu negatywnych sytuacji skutkuje emocjonalnym niepokojem wśród dzieci, szczególnie tych młodszych. Dzieci często mają poczucie straty, złości, dezorientacji, niepokoju i osamotnienia. Dla niektórych dzieci rozwód lub separacja oznacza nie tylko utratę domu, ale także dotychczasowego życia a co za tym idzie utratę poczucia stabilności i bezpieczeństwa.

Jakie wsparcie, według prawnika, podczas rozwodu rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom?

Rodzice powinni dobro dzieci wnieść ponad wszelkie nieporozumienia. W tak trudnym okresie jakim jest rozwód, zapewnienie wsparcia swoim pociechom wydawałoby się priorytetem. Oto kilka istotnych punktów, których przestrzeganie pozwoli, przynajmniej w pewnym stopniu, złagodzić ten stresujący okres.

Rodzicu, pamiętaj:

  • Trzymaj rozmowy prawne, konflikty i dyskusje z dala od dzieci;
  • Staraj się minimalizować zakłócenia rutyny i codziennego trybu życia dziecka;
  • Unikaj rozmów o winie współmałżonka z dala od dzieci. Mogą one bowiem wywoływać uczucie nienawiści i braku zaufania;
  • Nie zmieniaj swojego zaangażowania w życie dziecka, dzięki czemu będzie ono w dalszym ciągu czuło się bezpiecznie;
  • Poświęcaj dużo czasu na rozmowę z dzieckiem o tym co dzieje się wokół niego;
  • Daj swojemu dziecku odczuć, że bez względu na rozwód wciąż zależy Ci na nim tak samo;
  • Rozmawiaj, odpowiadaj na pytania, nie zamykaj się przed dzieckiem.

Dla dziecka rozwód stanowić będzie stres o wiele większy niż dla samych rodziców. To w ich rękach leży jego dobro. Jeśli rodzic pozwoli zburzyć fundamenty zaufania i poczucia bezpieczeństwa u dziecka, może się mu już nie udać ich odbudować. dlatego tak ważne jest, by rozmawiać z dzieckiem już na wczesnym etapie rozwodu.