Z problemem wrastających paznokci może mieć w końcu do czynienia każdy z nas – nie ma tutaj znaczenia wiek czy płeć człowieka. Są jednak takie czynniki, które narażają nas na to bardziej – będzie to chociażby nadwaga lub zamiłowanie do noszenia ciasnego obuwia. Nie można jednak wykluczyć tego, że problem pojawi się również u kogoś, kto tych kłopotów nie ma – bywa tak, że to predyspozycje genetyczne wywołują u nas wrastanie paznokci. Wtedy przydaje się na pewno profesjonalna pomoc.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co oferuje Ci chirurgia palca Poznań to miasto, w którym bez problemu uzyskasz takie informacje.

A jak objawiają się wrastające paznokcie? Ludziom zwykle raczej nie trzeba tłumaczyć, na czym to polega – sami doskonale wiemy, że z naszymi stopami dzieje się coś złego. Odczuwamy silny ból w obrębie wrastającego paznokcia, skóra jest czerwona i pokazują się też ropne zmiany. Może się okazać, że nie będziemy nawet w stanie samodzielnie chodzić – ból bywa tak intensywny. Wtedy właśnie zwykle zalecona zostaje nam konsultacja u chirurga, który może nam pomóc szybko – na czym na pewno będzie nam zależało.

 

 

Jakie są przyczyny?

Poza nadwagą, genetyką i zbyt ciasnym obuwiem – można jeszcze wyróżnić kilka potencjalnych przyczyn tego problemu. Ludzie powinni być bardziej ostrożni podczas przycinania skórek i obcinania paznokci. Jeśli ścinamy je za krótko to mogą one właśnie wrastać – tak samo w sytuacji, gdy przesadnie wycinamy boki paznokcia. Może się też tak zdarzyć, że coś upuścimy sobie na stopę – taki uraz często doprowadza do wrastania się płytki paznokcia.

Winna może być też grzybica, płaskostopie i różnego rodzaju problemy z chodzeniem – takie sprawy będzie już analizował podolog lub chirurg podczas naszej wizyty. Przyczynę wrastania paznokci warto znaleźć i wyeliminować, bo jeśli tego nie zrobimy to potem możemy spodziewać się niestety nawrotów. Jest to taki kłopot, który ciągnie się czasami za nami przez wiele lat.

 

Domowe sposoby

Jeśli nie chcesz jeszcze wybrać się do specjalisty lub boisz się chirurgicznego usuwania wrastającego paznokcia – możesz wypróbować kilka domowych metod radzenia sobie z tym problemem. Co to będzie? Przede wszystkim postaraj się zwalczyć stan zapalny, który się tam utworzył – możesz to zrobić przy pomocy naturalnych maści lub okładów. W sprzedaży dostępne są także specjalne klamry, które mają pomóc nam w “naprawieniu” problemu – warto wziąć to pod uwagę, jeśli u nas przyczyną jest genetyka. Wtedy potrzebne będą nam zawsze dobre sposoby walki z wrastaniem paznokci. Sprawdź https://poznan-podolog.com/