Silnik to układ, wymagający wyjątkowej dbałości. Do jego poprawnego działania niezbędne jest nie tylko pozbawione zanieczyszczeń paliwo, ale również dokładnie oczyszczone powietrze. W tym celu stosuje się filtry powietrza, które zatrzymują zagrażające mu drobinki piasku, pyłu i inne zabrudzenia. Jednak żaden filtr nie jest wieczny, dlatego konieczna jest ich regularna wymiana.

Do czego służy filtr powietrza?

W dużym skrócie do ochrony silnika. Stanowi barierę dla zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń podnoszonych przez pędzące samochody z wierzchnich warstw dróg. Tak się składa, że największe natężenie pyłów znajduje się na wysokości około 50 cm, czyli w miejscu, gdzie większość pojazdów ma otwory do zasysania powietrza. Stąd potrzeba instalacji filtra. Niestety ma on swój okres przydatności. Po pewnym czasie ulega zużyciu i należy wymienić go na nowszy model.

Czy obudowa filtra ma znaczenie?

Filtr powietrza bez obudowy nie działałby równie skutecznie. Mimo że jej obecność konieczna jest głównie ze względów praktycznych (dzięki niej wymiana wkładu jest znacznie ułatwiona), to często zapomina się o jej pozostałych funkcjach. W końcu nie bez powodu wymaga się od niej wysokiej szczelności. Po pierwsze zapewnia to jednostajny przepływ powietrza w jej wnętrzu. A po drugie ogranicza ryzyko zassania do silnika wody. Dlatego lepiej zadbać o sprawność całego zestawu – kompletny filtr powietrza znajdziesz, np. w e-sklepie Filterland.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Częstotliwość wymiany zależy w dużej mierze od odległości, jakie przemierzasz w ciągu roku. Ogólnie przyjmuje się, że filtr powietrza powinien być wymieniany przynajmniej raz na rok podczas przeglądu serwisowego. Drugim zalecanym rozwiązaniem jest sprawdzanie stanu filtra po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Oprócz tego, że zapchany filtr może odciąć silnikowi dostęp do powietrza, to na dodatek sam może zacząć się kruszyć, zanieczyszczając go własnymi elementami.

Konsekwencje używania starego filtra

Odczuje je także Twój portfel. Zanieczyszczony filtr powietrza powoduje bowiem wyższe zużycie paliwa, a przy tym spadek mocy maszyny. Zastanawiasz się jak to możliwe? To prosta zależność – zatkany filtr ogranicza przepływ powietrza, a jego niewystarczająca ilość zakłóca proces spalania. Warto potraktować to również jako jeden z sygnałów alarmujących o zużyciu filtra.

Korzyści regularnej wymiany filtrów

Nie trzeba się długo nad nimi zastanawiać. Wystarczy porównać koszt wymiany filtra do kosztów naprawy silnika. Poza tym zmiana filtra powietrza to kwestia zaledwie kilku minut. Doświadczeni serwisanci podczas przeglądu załatwią to raz-dwa. Pamiętaj, że sprawny filtr powietrza to zdrowy silnik, a zdrowy silnik to sprawny pojazd.