Terrarystyka właśnie przeżywa rozkwit popularności. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby mieć w swoim domu gady, płazy lub pajęczaki. Opieka nad tymi specyficznymi zwierzętami wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz całego wyposażenia potrzebnego do przetrzymywania zwierzęcia trzeba je także karmić. Pożywieniem  większości gadów i pajęczaków są owady. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy warto hodować zwierzęta karmowe i jeżeli tak, to dlaczego.

Owady karmowe — pożywienie dla gadów i pajęczaków

Owady karmowe służą jako pokarm dla mieszkańców terrarium. Co prawda większe gady, takie jak np. węże, żywią się zazwyczaj gryzoniami (myszami), to jednak przeważająca większość zwierząt terrariowych preferuje owady. Właściciele jaszczurek, pająków skorpionów, czy innych gadów lub pajęczaków musi więc zadbać o to, aby ich zwierzętom nie zabrakło pożywienia.

Owadami karmowymi są zazwyczaj muchy (np. muszki owocówki), ale także żuczki, mszyce, mączniki, czy karaczany. Zazwyczaj kupuje się je w specjalistycznych sklepach, 

a sprzedawane są najczęściej w zestawach po kilkadziesiąt (lub nawet kilkaset) sztuk. Oczywiście pokarm można uzupełniać na bieżąco, ale wielu właścicieli zwierząt terrariowych decyduje się na hodowlę owadów karmowych

Hodowla zwierząt karmowych — zalety i wady

Rozwiązanie, jakim jest hodowla zwierząt karmowych, posiada na pewno wiele zalet. Najczęściej podawanym argumentem przemawiającym za własną hodowlą owadów jest fakt, że ma się dzięki temu bezpośredni wpływ na warunki, w których żyją. Można dzięki temu kontrolować jakość ich pożywienia i stan zdrowia. Warto pamiętać, że owady karmowe mają być docelowo pokarmem dla  innych zwierząt. To, w jakich warunkach żyją, będzie miało bezpośredni wpływ na późniejszy stan zdrowia zwierzęcia, który go zjadł. 

Hodowanie własnych  owadów karmowych, może być także bardziej opłacalne. Mając własną hodowlę owadów, nie trzeba martwić się o zamawianie ich ze sklepów. Niemniej tutaj trzeba pamiętać, że na samym początku należy zapewnić odpowiednie warunki pod hodowlę, co z pewnością wymagać będzie nakładów finansowych.

Karmówka ze sklepów terrarystycznych 

Alternatywą dla hodowli owadów karmowych, jest zakup ich w specjalistycznym sklepie. Bardzo wygodną opcją, jest zrobienie zakupów w sklepach internetowych, w których można zamówić owady bez wychodzenia z domu. Przykładem jest tutaj Lesmantes, czyli sklep terrarystyczny online , który w ofercie posiada owady karmowe. Lesmantes oferuje karmówkę dla gadów, płazów i pajęczaków, a także wiele innych produktów przydatnych, kiedy ma się w domu pupila z terrarium.